Sommerhus - Hafendorf Zerpenschleuse, Tyskland
Med dette hus kan du vælge at ankomme på alle ugens dage, ikke kun lørdag som er vores normale skiftedag. Du kan derved også selv bestemme opholdets længde, så længe huset tilbyder miniferie. Valgfri ankomst gælder hele året.
3 - 5 dage ophold i sommerhuse
Du kan opnå en stor besparelse ved at bestille et af de pågældende feriehuse eller -lejligheder i mindst 14 dage. Rejs 14 dage for 10 dages pris eller rejs 21 dage for 15 dages pris. Altid inkl. Ankomst- og afrejsedag. Spar-ferie tilbuddet gælder i F sæsonen og udregnes ved at dividere den regulære lejepris med hhv. 14 eller 21, hvilket så ganges med det reducerede dagstal på hhv. 10 eller 15.
dansommer går et skridt videre for at hjælpe børnefamilierne endnu bedre frem til det helt rigtige hus. Vi har opstillet en række kriterier til feriehuse, der kategoriseres som "børnevenlige" og giver jer mindre at tænke på eller skulle medbringe. Husene vil have gode børneværelser, veludstyrede køkkener og god komfort så den dyrebare ferietid kan bruges til samvær og fordybelse. Alle disse faciliteter er mv. inkluderet i lejebeløbet: - Gynge - Sandkasse (sandet udskiftes hvert forår) - Barnestol - Barneseng - Mindst tre legeredskaber (trækvogn, fodboldmål, Play-Station o.l.)
Rideundervisning i nærheden af feriehuset
Feriebolig i feriehusby
Ferieboliger med dette symbol er ikke-rygerhuse, hvor der ikke må ryges. dansommer kan ikke garantere og heller ikke kontrollere, at rygeforbuddet overholdes, men vi forventer selvfølgelig, at alle vores gæster respekterer dette.
Vil I gerne tjekke jeres e-mail i ferien, eller har ungerne brug for at surfe på nettet? Mange ferieboliger tilbyder internetforbindelse, så hele familien også kan være online i ferien. NB: Internetadgangen kan være begrænset til et bestemt antal GB
Hos dansommer er der intet pristillæg for at medbringe husdyr på ferien. I alle sommerhuse, der er markeret med dette symbol, er vores firbenede venner velkomne. Det er tilladt at medtage max. 2 husdyr under opholdet med mindre andet er anført. Hvis I har behov for at medbringe mere end 2, bedes I kontakte dansommers salgsafdeling.
75m2
4
2
2
Husbeskrivelse
I Brandenburgs idylliske nordlige del, mellem vand, marker og skove, ligger havnelandsbyen Zerpenschleuse. Rundt om landsbyens lystbådehavn står der flere feriehuse i skandinavisk stil.
Dette meget lyse feriehus „Biber“ligger kun få minutters gang fra havnen. Grunden strækker sig mod syd og støder til den fri natur. Solterrassen foran huset indbyder til afslapning. Den er der ligesom garanti for, uanset om det er på terrassen, eller i huset ved kaminilden eller på det åbne galleri.
Huset har et modernt indbygget køkken med tilstødende spise- og opholdsområde. Galleriet på 1. sal har store panoramavinduer og byder en herlig udsigt på grunden og naturen. Feriehuset har 2 lyse soveværelser. I soveværelset i stueetagen er der en stor dobbeltseng, på 1. sal sover I i to enkeltsenge. Brusebadet med dagslys og wellnessbrusebad gør feriedagen perfekt.
Huset er særligt godt egnet til ferie med børn, da trappen er sikret med gitter og der er både barneseng- og stol til rådighed. I haven kan de små børn lege i sandkassen med gravelegetøj og der findes endda en gynge. Imens kan I holde øje med børnene fra strandkurven på terrassen eller 'pallesofaen'
Også udenfor sommersæsonen er Hafendorf Zerpenschleuse en rejse værd. Gå en lang tur langs søen og gennem den snedækkede skov og kom tilbage med røde kinder og bliv varm igen siddende i stuen foran den gnistende brændeovn. Her kan I uanset årstid slappe af og tilbringe dejlige dage.
Feriebyen er nabo til Oder-Havel-Kanal, der her krydser Finow-Kanal der har en lang historie helt tilbage til det 14. århundrede. Dette område er dækket af enge og skove, og omgivet af flere vandveje – et sandt paradis for alle der holder af vandsport, vil cykle eller vandre.
I nærheden af feriehusene i Hafendorf Zerpenschleuse ligger Naturpark Barnim og biosfære-reservatet Schorfheide. Den lille by Zerpenschleuse er hyggelig og præget af skippehuse i hollandsk stil, der ligger langs "Langen Trödels" som er den helt gamle del af Finow-Kanals.
I Hafendorf Zerpenschleuse bygges fortsat så her kan være forskellige former for byggeaktivitet og alle veje og faciliteter er endnu ikke helt færdige.
Information
- Feriehus
- 75m2
- Byggemateriale: Træ
- 4
- 2017
- 300m2
- 2 Vis alle rumSkjul alle rumSoveværelse (2 persons)1 x DobbeltsengSoveværelse (2 persons)2 x Enkeltseng
- 1 Vis alle rumSkjul alle rumBadeværelseWC. Varmt og koldt vand, Bruser
- 1
- 1
Koncepter
Faciliteter
- St. og 1. sal
- Helårsisoleret
- Naturgas
- Brændeovn
- El excl.
- Vand inkl.
- Indhegnet grund
- Havemøbler
- P-plads på grunden (2 plads(er))
- Grill
- Gynge og sandkasse
- Udendørs legetøj
- Køkken: varmt og koldt vand
- El-komfur
- Køleskab
- Frostboks
- Kaffemaskine
- Mikroovn
- Vaskemaskine
- Opvaskemaskine
- Støvsuger
- 4 TV
- Parabol
- Blu-ray
- Byggeaktivitet i nærhedenTil tir. 31. dec 2019
- Værdiboks
- Fri Internet (trådløst)
- Cykeludlejning
Grundplan

- 1. sal
- 2. sal
- Aktivitetsrum
- Carport
- Dør
- Fitness
- Havestue
- Ikke til rådighed
- Kælder
- Køkken
- Nord
- Overdækket Terrasse/Altan
- Sauna / dampbad
- Soveværelse
- Spa
- Stue
- Stueplan
- Swimmingpool
- Terrasse/Altan
- Toilet og/eller bad
- Trappe
Afstande
- Afstand til fiskemulighed:200 m
- Afstand til indkøb:1000 m
- Afstand til alt. vand/badning:30 km
- Afstand restaurant:1.5 km
- Nærmeste by:20 km
- Afs. til nærmeste vand/badning:9 km